× Anasayfa Reklam Başvuru İş Ortaklarımız Hizmetler Makaleler İnsan Kaynakları İletişim

Şimdi Ara

Dil Seçin

Google Ads Nedir Ve Nasıl Çalışır ?

Google Ads Nedir Ve Nasıl Çalışır ?

Arama pazarlamacılığı dünyasında yeniyseniz veya yalnızca dijital ortamda belirli kelime öbekleri ve araçların iyi bir reklam açıklamasını istiyorsanız, o zaman doğru yere geldiniz.

Burada Google Ads'e (eski adıyla Google AdWords) bakacağız: Google'ın kendi reklamcılık hizmeti, web siteniz için arama sonuçlarını ödeme yaparak bir arama motoru sonuç sayfasına (SERP) yerleştirmenize olanak tanır.

Yeni sitenizin sıralamalarda organik bir şekilde yükselmesini beklemenize gerek yok.

 Ücretli aramayı kullanarak anında sonuçları görebilirsiniz ve kullanımı düşündüğünüz kadar zor veya pahalı değildir.

Ücretli arama

Ücretli arama, bir arama motorunun listelerinde reklam vermek için kullandığımız terimdir. Bunlar normalde bir SERP'nin tepesinde veya yan tarafında görünür ve giderek organik sonuçlara daha çok benziyor. Şu anda Google, üzerlerine küçük, yeşil bir "Reklam" etiketi yerleştiriyor.

Google bunu yapabileceğiniz tek arama motoru değil; Bing ayrıca Bing Ağı adlı kendi reklamcılık ağını da işletmektedir.

Yeni başlayanlar için ücretli arama kılavuzumuzda ücretli arama ve bununla ilgili farklı yollar hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz: Ücretli arama (PPC) nedir ve buna neden ihtiyacınız var? 

Ancak bu parçanın amaçları doğrultusunda, Google Ads'e odaklanacağız. Nasıl çalıştığına bir göz atalım.

Google Ads'in temel ilkeleri

Özetle, bir aramanın Google'da kullanabileceği bazı anahtar kelimeler seçersiniz, ardından bu anahtar kelimelere dayalı olarak SERP'de görünecek bir reklam yaratırsınız.

Elbette, bu belirli terimleri kullanan kişilere reklam sunmak isteyen tek şirket siz olmayacaksınız. Rakip şirketler aynı arama terimi için teklif verebilir.

Tabii ki, muhtemelen bu belirli terimleri kullanan kişilere reklam sunmak isteyen tek şirket olmayacaksın. Rakip şirketler aynı arama terimi için teklif verebilir.

Reklamınızın hiç görünmesini istiyorsanız, diğer pazarlamacılara karşı, bir arama yapan reklamınızı her tıkladığında Google Ads'e ne kadar ödemek istediğiniz konusunda teklif vermelisiniz.

Tıklama başına ne kadar çok ödeme yaparsanız, reklamınızın arama sonuçlarında görünme olasılığı o kadar artar (bu nedenle, ücretli aramaya genellikle Tıklama Başına Ödeme anlamına gelen PPC denilir).

Ancak , bu büyük bir durumdur, diğer gerçek zamanlı teklif verme modellerinden farklı olarak, dikkate alınan yalnızca en yüksek teklif değildir. Reklamınızın SERP'de ne kadar üstte göründüğünü ve hiç gösterilip gösterilmediğini belirlemek için, Google buna "Reklam Sıralaması" adı verilen bir şey atayacaktır.

Reklam Sıralaması nedir?

Reklam Sıralaması, Google'ın ücretli arama reklamlarının SERP'de görüntülenme sırasını belirlemek için kullandığı bir ölçümdür. Başına Google Reklamları Yardım :

"Genel olarak, en yüksek Reklam Sıralamasına sahip reklam en üst konumda gösterilir ve ikinci en yüksek Reklam Sıralamasına sahip reklam ikinci konumda gösterilir (reklamların ilgili eşikleri kaldırdığı varsayılarak) ve bu böyle devam eder."

Teklif tutarınız, Reklam Sıralamasını hesaplarken kullanılan beş faktörden yalnızca biridir. Diğer faktörler şunları içerir:

  • Reklamlarınızın ve açılış sayfanızın kalitesi ( Kalite Puanınıza yansır )
  • Reklam Sıralaması eşikleri, gösterilmeye uygun olması için reklamınızın karşılaması gereken bir dizi kalite eşiğidir. Bunlar, aramanın konusu ve niteliği, konum ve cihaz türü gibi şeylere bağlı olabilir
  • Sorgu, aramanın zamanı, sayfada gösterilen diğer reklamlar ve arama sonuçları ile konum ve cihaz türü gibi diğer kullanıcı sinyalleri dahil olmak üzere arama bağlamı
  • Reklam uzantıları ve diğer reklam biçimleri: Bunlar, bir telefon numarası veya web sitenizdeki diğer sayfalara giden daha fazla bağlantı gibi ekleyebileceğiniz ek bilgi parçalarıdır.

 

Hızlı Talep Gönderin