× Anasayfa Reklam Başvuru İş Ortaklarımız Hizmetler Makaleler İnsan Kaynakları İletişim

Şimdi Ara

Dil Seçin

Google Anahtar Kelimeler Nelerdir ?

Google Anahtar Kelimeler Nelerdir ?

Size kazanç sağlayacak anahtar kelimeleri seçmek bir Adwords PPC kampanya yürütme sürecinde en önemli faktörlerdendir. İyi bir yatırım getirisi (ROI-Return on Investment) ile beraber rekabet şansınızın da en yüksek olduğu alakalı anahtar kelimeleri belirlemek için yürütülen anahtar kelime araştırma safhası, bütün Adwords kampanyaları için başarıyı yakalamanın en önemli yoludur.

Google Adwords’ün sunduğu gibi bir anahtar kelime aracı, doğru anahtar kelimeleri seçmek veya mevcut olanları iyileştirmek söz konusu x zaman hayati önem taşır. Konu, PPC arama motoru kampanyaları için iyileştirmen gereken anahtar kelimelerle ilgili önemli verileri elde etmek olduğu zaman bu anahtar kelime araçları sınırsız destek olurlar. Bu araçlar sayesinde, ilgilendiğiniz anahtar kelimelerin aranma sayılarını, anahtar kelime başına verilen teklifleri, rekabetin durumunu, rakiplerin reklam ve varış sayfalarının nasıl olduğununu inceleyebilirsiniz. Tabi eğer bu araçlara hakimseniz.

Yürüttüğünüz PPC kampanyasında sizin için en kazançlı olacak anahtar kelimelere karar verme süreci yukarıda bahsettiğimiz anahtar kelime araçları ile başlar ve bu araçlardan alınan verileri takiben farklı yaklaşımları test etme, sonuçlarını takip etme ve gene elde edilen verilere göre gerekli adımları atma olarak devam eder. Bu sürecin bir sonu yoktur, sürekli takip edilmesi gereken bir süreçtir.

PPC kampanyanızı yürütmeye başlamadan önce, yayınlamayı düşündüğünüz reklam ile yakından alakalı olan anahtar kelimelerin bir listesini yapmak akıllıca olacaktır. Işte bu aşamada, en önemli görev anahtar kelime çalışmasına düşer. Anahtar kelimelerinizin listesini genişletecek olan Google Adwords Anahtar Kelime Aracı, yeni adıyla ve fonksiyonlarıyla Anahtar Kelime Planlayıcısı (Keyword Planner), ile çalışmaya başlamadan önce iyice konsantre olup temel anahtar kelimeleri sizin belirlemeniz gerekir. Kampanyanıza uygun olacak en temel anahtar kelime listesini oluşturduğunuz zaman farklı kombinasyonları denemeye başlayabilirsiniz. Bu uzun ve karar vermek için yoğun konsantrasyon gerektiren bir süreç olacaktır.

Adwords ağındaki anahtar kelimeleri seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birçok durum vardır. İlk olarak şunun farkına varmalısınız ki, en pahalı yani en yüksek tekliflerin olduğu anahtar kelimeler, sizin için en kazançlı olacak anahtar kelimeler demek değildir. Sunduğunuz ürün veya servise en uygun olan anahtar kelimeleri seçerken aynı zamanda bu kelimelerden kar elde edip edemeyeceğinizi de göz önünde bulundurmanızda fayda olacaktır.

Adwords ağı bazen bazı anahtar kelimelere ve kelime gruplarına o kadar doyar ki, bu kelimelerden kar elde etmek için tek yol bu kelimelerin anlamlarını karşılayan daha uygun anahtar kelimelere yönelmek olur. Yani kısaca, amaçlarınızı gerçekleştirmek için fırsatları iyi gözlemleyerek yakalamak gerekir.

PPC kampanyanıza hangi anahtar kelimelerle başlayacağınıza karar verdikten sonra, anahtar kelimelerinize karşılık gelecek olan reklam metinleriniz üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Reklamlarınız, kullandığınız anahtar kelimeleri doğallıkla içselleştirebilecek metinlerden oluşmalıdır Google, alaka unsurunu daha düşük fiyatlar ve daha yüksek sıralamalar ile ödüllendirir. Kampanyanız için en doğru olan teklif, yerleştirme, reklam metni ve anahtar kelime kombinasyonlarını bulmanız biraz zaman alacaktır.

Google Adwords ağında size kazanç sağlayacak bir çok anahtar kelime mevcuttur fakat mesele sizi hedeflediğiniz Reklam Başına Tıklama Oranlarına (CTR- Click Through Rate) ulaştıracak anahtar kelimeleri görebilmek, bu kelimeleri nasıl bulacağınız ve en iyi nasıl değerlendireceğinizdir. Bu kadar iş için vaktiniz yoksa ve bir profesyonelden destek almak isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hızlı Talep Gönderin